Ciasto bananowe

Jedyne z bezglutenowych, bezmlecznych i bezjajecznych ciast, które podbiło nasze podniebienia. To, obok naleśników gryczanych , jeden z ukochanych deserów moich córeczek.

 

Składniki:

  • 2 dojrzałe banany

  • 3 łyżki cukru (używam nierafinowanego) lub ksylitolu

  • 5 czubatych łyżek mąk bezglutenowych (2 łyżki mąki ryżowej, 1 łyżka mąki kukurydzianej, 1 łyżka mąki ziemniaczanej, 1 łyżka skrobi ziemniaczanej)

  • 2 łyżeczki proszku do pieczenia BIO (bez fosforanów)

 

Piekarnik nagrzewam do 160 stopni (góra i dół bez termoobiegu). Dno tortownicy o średnicy max. 24 cm wykładam równo papierem do pieczenia, zapinam obręcz.

Odmierzam potrzebną ilość mąk i mieszam je razem z proszkiem do pieczenia.

Obrane banany miksuję z cukrem na wysokich obrotach miksera (dobrze sprawdza się tu również blender ręczny). Następnie wsypuję mąki z proszkiem i znów miksuję, aż składniki się połączą w gładką masę. Masę wykładam do przygotowanej tortownicy i dokładnie wyrównuję powierzchnię (masa ma konsystencję budyniu).

Wstawiam do nagrzanego piekarnika i piekę około 25 minut (po 25 minutach sprawdzam patyczkiem, zazwyczaj jest już upieczone, ale przy mniejszej formie zostawiam w piekarniku chwilę dłużej). Zostawiam na blacie do przestygnięcia, następnie odpinam obręcz i przenoszę ciasto na talerz (przekładam je do spodem do góry i ostrożnie ściągam papier do pieczenia). Po odparowaniu ciasto można posypać cukrem pudrem.

 

*Ciasto najlepiej smakuje zaraz po upieczeniu, kiedy jest jeszcze ciepłe.

 

 

4 thoughts on “Ciasto bananowe”

  1. Czy można zamiast mąk kukurydzianej i ryżowej dać gryczaną? Maluch ma uczulenie na kukurydze i ryż również..

    1. Gryczana biała niepalona powinna dać radę. W plackach mąka gryczana biała sprawdza mi się nawet lepiej niż połączenie kukurydza+ryż, ale gwarancji nie dam, jak będzie w tym ciachu. Jeśli jest dozwolona jeszcze jakaś mąka, to spróbowałabym wymieszać dla lepszej struktury (np. z owsianą bezglutenową, mąką teff lub sorgo, amarantusową, odrobina kokosowej też się nada). Pozdrawiam 🙂

  2. Jaką i gdzie Pani kupuje mąkę ziemniaczaną? ?Rozumiem, że mąka i skrobia to nie to samo. Tylko w większości sklepów te 2 nazwy oznaczają to samo czyli skrobię.

    1. Zgadza się, mąka i skrobia to nie jest to samo, ale nazwy są używane zamiennie. W mojej szafce najczęściej mam produkt, który nazywa się ‚mąka ziemniaczana’ od Janex albo od Kupiec, bo te dostaję w większości sklepów, przy czym jeśli się nie mylę to obydwa produkty są mąką tylko z nazwy, a w składnikach mają już wpis: skrobia. Niemniej w tym przepisie są ok 😉

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *